Головна сторінка

Від забуття до визнання подвигу:
шлях довжиною у 70 років
12 вересня 2013 р.

 

12 вересня 2013 р. у холі 8 поверху ЦНБ відбудеться відкриття фотовиставки «Від забуття до визнання подвигу: шлях довжиною у 70 років». Виставка  підготовлена Харківським міським національним  громадським об'єднанням казахстанців «Бірліик» за підтримки Посольства Республіки Казахстан в Україні і Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна.

Тема експозиції - внесок казахстанців у визволення Харкова і Харківської області в роки Великої Вітчизняної війни.

 На виставці будуть представлені архівні документи воєнних років, фотографії, спогади  про воїнів рідних, близьких і очевидців подій, рідкісні документи, зібрані за останні три роки пошуковою групою Харківського Міського Національного Суспільного Об'єднання Казахстанців «Бірлік».

  Відвідувачі дізнаються: 

  • Про долю і подвиг забутої 106 Казахської Національної кавалерійської дивізії (Акмолінської)

  •  Про долю і подвиг забутої 102 стрілецької дивізії 2-го формування (Чимкентської)

  • Про забутий подвиг 38 стрілецької дивізії (Алматинської)

  • Про молодого і талановитого композитора Алі Базанове, що згорів у танку при звільненні Харкова

  • Про одного з перших казахських диригентів Габдільмане Матове, що віддав своє життя за звільнення Харкова у 1942г.

  • Про відважного політрука політвідділу 219 стрілецької дивізії - Хиве Муканове, ім'ям якого названа одна з вулиць міста Балаклея Харківської області

  • Про відомого казахського снайпера Еркимбає Ули Султане, який загинув при звільненні Ізюмщини

  • Про Батира Рабаєва, який  у рукопашному бою знищив до 30 гітлерівців

  • Про мужність воїнів 72-ої Червонопрапорної Красноградської гвардійської стрілецької дивізії, якій  за звільнення м. Краснограда присвоєна почесна назва "Красноградська" (наказ Верховного ГК № 18) [11]

  • Про подвиги казахстанських воїнів, які героїчно билися у 81 стрілецькій дивізії, у 6 кавалерійському корпусі, 1 кавалерійській дивізії, 337 стрілецькій дивізії, 124 стрілецькій дивізії, 28 Харківській Гвардійській стрілецькій дивізії, 29 танковому корпусі, 53 механізованій бригаді, 236 стрілецькій дивізії, в 219 стрілецькій дивізії, 300 і 301 стрілецьких дивізіях.

На виставці також будуть представлені матеріали, що розповідають про мужність і героїзм українських жінок, які  ціною свого життя і життя своїх дітей рятували воїнів Казахстану.

Звертаємо увагу відвідувачів, що фотовиставка супроводжується книжково-ілюстративними виставками «Харків. Вогняні роки 1941-1943» і «Казахстан у роки Великої Вітчизняної війни». На виставках представлено понад 70 видань: монографії, альбоми, збірки документів, спогади, в яких відображена історія м. Харкова в період Великої Вітчизняної війни від жорстоких боїв за місто у 1941 році, 641 дня окупації до остаточного звільнення 23 серпня 1943 року.

Мужньо билися за Харків і військові з’єднання, які були сформовані у Казахстані. Воїни-казахстанці виявили завзятість і натиск у наступальних боях за Харків. Багато бійців і офіцерів за доблесть і героїзм були удостоєні високого звання Героя Радянського Союзу.

 На виставці представлено понад 20 видань, присвячених участі казахстанців у війні, у визволенні Харкова. Серед них:

  • Покровский С.Н. Казахстанские соединения в битве на Курской дуге. -  Алма-Ата, 1973;

  • Белан П.С. Казахстанцы в боях за свободу Украины и Молдавии. 1041-1944гг.. -  Алма-Ата, 1984;

  • Герои Советского Союза – казахстанцы. Т.1-2. - Алма-Ата, 1968;

  • Казахстан в Великой Отечественной войне. - Алма-Ата, 1968 та інші.

 ЗАПРОШУЄМО УСІХ БАЖАЮЧИХ!

 Конт. тел. 707-53-65

 

 

Виставки