«Жінки у польській науці»

21 березня 2012 р.  у холі 8 поверху ЦНБ відбулося урочисте відкриття виставки «Жінки у польській науці», яка підготовлена на основі документів Польської академії наук за сприяння Генерального Консульства Республіки Польща в Україні. У відкритті виставки взяли участь Генеральний Консул Республіки Польща у Харкові пан Ян Гранат та Консул пані Галина Гранат.
Виставку презентувала пані Іоланта Арваніті, кандидат наук, співробітник Архіву ПАН.


У рамках заходу відбулася лекція «Роль жінки в політиці на прикладі історичної особи – Роксолани» директора Архіву ПАН, кандидата наук, пані  Ханни Краєвської.

    

На виставці представлені матеріали про відомих жінок. Наприклад:


Наталя з Кодимів Батовська (1894 – 1961), мистецтвознавець, фахівець з англійської філології, дружина, співробітниця та видавник праць мистецтвознавця Зигмунта Батовського.
Нагороджена Срібним Хрестом Заслуги та Медаллю 10-річчя Народної Польщі.

Цезарія Бодуен де Куртене – Еренкройтц – Єнджеєвич (1885 – 1967), донька Яна Неціслава, мовознавця зі світовою славою, перша польська представниця феноменології в дослідженнях з народної культури, професор етнографії та етнології Університету ім. Стефана Баторія, Варшавського університету та Польського Університету за Кордоном, засновником та ректором якого вона була.

Яніна Бем (1877 – 1961), вчителька, авторка мемуарів, освітянка. Була однією із засновниць Спілки Польських Вчителів. Нагороджена Золотим Хрестом Заслуги.


Яніна з Роговських Дорошевська (1900 – 1979), професор спеціальної педагогіки, дружина мовознавця Вітольда Дорошевського. Була першою у Польщі вихователькою у лікарні Кароля та Марії у Варшаві, головним редактором журналу «Спеціальна школа». Справа її життя – спеціальна педагогіка.


Гелена Дреж (1888 – 1956), бібліотекар, бібліофіл, бібліограф. Була однією із засновниць Спілки Польських Бібліотекарів. Працювала у бібліотеці родового маєтку Красінських, у бібліотеці Варшавського Наукового Товариства, бібліотеці Варшавського університету, Публічній бібліотеці Віленського університету, а також у Державній бібліотеці ім. Євстахія та Емілії Врублевських у Вільні, заступником директора та керівником відділу спеціального фонду якої була. Після війни працювала у бібліотечному колекторі у Варшаві. Нагороджена Золотим Хрестом Заслуги за безкорисливу опіку над бібліотекою Євстахія та Емілії Врублевських.

Головна