До Дня Незалежності Республіки Польща Flag
ФОТОРЕПОРТАЖ

photo
7 листопада 2008 року До Дня Незалежності Республіки Польща у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Польській Дім у Харкові презентує третій випуск „Польського альманаху” «Формування історичної пам’яті: Польща і Україна». „Польський альманах” видається за сприяння Генерального Консульства Республіки Польща в Харкові.
У випуску зібрано матеріали про поляків, які мешкали в Харкові та працювали для культури, освіти, науки міста та країни, про культурно-історичні зв’язки між нашими народами та країнами.


Цей випуск присвячено пам’яті Президента Польського Дома Михайла Жура, який трагічно загинув у червні 2008 року.

Також у виставковому залі ЦНБ (8-й поверх) удруге в Харкові відкривається персональна виставка відомого харківського фотохудожника польського походження Альфреда Федецького (1857 – 1902).
Вперше персональна виставка А. Федецького була презентована у лютому цього року в художньому музеї за сприяння Генерального Консульства Республіки Польща в Харкові. Організаторами виставки виступили: Харківський Художній музей, Польській Дім у Харкові, його Президент Михайло Жур (1957 - 2008) та відомий колекціонер Аркадій Хільковський. Участь в організації виставки також брали Валентин Вдов, Сергій Володарський, Микола Граматюк, Сергій Голота, Анатолій Долуда, Лада і Войцех Лювиги (Варшава), Володимир Миславський, Валерий Островерхов, Анатолій Пирін, бібліотеки та архіви Харкова і Варшави.

Альфред Костянтинович Федецький (1857 – 1902) народився в Житомирі, в польської родині. Жив у Варшаві, навчався фотографічної майстерності в Академії мистецтв у Відні. Потім працював у Києві, а в 1886 році відкрив фотоательє у Харкові, який був фотографічним центром Півдня Росії.
Майстер багато років працював у нашому місті. Він створював жанрові знімки, портрети, фотопейзажі. Про майстерність Федецького с великою повагою відзивались сучасники не тільки на його батьківщині, а й у країнах Європи. Вже у 1886 році його фотографічні роботи були нагороджені золотою медаллю на Всесвітній виставці у Брюсселі. У фотоательє Федецького знімались Л. Гіршман і О. Бекетов, П. Чайковський і І. Айвазовський, М. Кропивницький, М. Садовський та М. Заньковецька, багато інших відомих особистостей. 20 серпня 1898 року в Борках А. Федецький фотографував Імператора Миколая II та його родину.

Заходи