Виставка «Раннехристианские и Византийские памятники Салоник,
признанные ЮНЕСКО памятниками Всемирного культурного наследия»

4 листопада 2011 року о 15.00 у рамках Десятого (ювілейного) сезону Днів грецької культури у Харкові у Центральній  науковій бібліотеці (хол 8 пов.) відбулося відкриття виставки «Раннехристианские и Византийские памятники Салоник, признанные ЮНЕСКО памятниками Всемирного культурного наследия».

Виставку підготовлено і представлено Філією Грецького Фонду культури м. Одеси у рамках загальної програми Фонду «Представления памятников Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО, находящихся в Греции».

Салоники були засновані  царем Македонії Кассандром у 315 р. до н.е. на берегах затоки Термаікос, на перетинанні сухопутних і морських маршрутів Балканського півострова. Місто процвітало у римськи часи, стало столицею провінції Македонія і протягом усього візантійського періоду було другим містом імперії, поступаючи тільки Константинополю.
Сьогодні, у сучасному плануванні міста збереглось багато споруд, які були створені за всі історичні періоди його існування. Серед них особливо виділяються оборонні стіни, які оточують історичний центр, тринадцять храмів ранньохристиянського і візантійського часів, а також одна візантійська лазня. Ці пам’ятники є показовими зразками архітектури та мистецтва, які розвивалися в місті з перших віків християнства до завоювання османами. Значення цієї культурної спадщини, що дійшла до нас із багатовікового етапу розквіту Салоників у візантійські часи, настільки велике, що у 1988 р. привело до включення існуючих ранньохристиянських і візантійских пам’ятників до Списоку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

На виставці представлені  фотографії з коментарями 15-ти пам’ятників, включених до списоку ЮНЕСКО, а саме:
Пам’ятники ранньохристиянського періоду (IV–VI ст.)
(Ротонда, Панагія Ахіропіітос, Храм Святого Дімітриоса, Монастир Латому (Святого Давида))
Пам’ятники «темних віків» і середньовізантійського періоду  (VII–XIII ст.)
(Храм Святої Софії, Панагія Халкеон, Візантійські лазні)
Пам’ятники пізнього візантійського періоду (1204 –1453р.р.)
(Храм Святого Пантелеймона, Храм Святих Апостолів, Церква Святого Миколая Орфаноса, Церква Святої Катерини, Храм Преображення Христа Спасителя, Монастир Влатадов, Церква Пророка Іллі, Візантійські міські стіни).
Відкриття виставкиГоловна