До 200-річчя з дня народження
Миколи Васильовича Гоголя (1809- 1852)

та  
160-річчя з дня народження
Йозефа Целестиновича Хмелевського (1842-1924)


"Як би не вважали, що добре знаєте Гоголя,
він стане Вам ще ближчим,
якщо відвідаєте його рідні місця”
Олесь Гончар


    3 квітня 2009 р. у Центральній науковій бібліотеці (ЦНБ) Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна за сприяння Генерального консульства Республіки Польща в Харкові  відбудеться  презентація  унікального видання: Album

Гоголь на батьківщині: Альбом художніх фототипій та геліогравюр, що відносяться до пам'яті М.В. Гоголя / Видання Й. Ц. Хмелевського в Полтаві. Вступ. ст. В. О. Мокляка – (Репринтне відтвор. видання світлодрукарні С.В. Шульженка, Київ, 1901р. - Х.:  "Видавництво САГА”, 2009. - 8, 10, 86с., 42 іл.”

Оригінал   альбому „ Гоголь на родине”  (1901 р.) відомого польського фотографа Й. Ц. Хмелевського зберігається у відділі рукописів, рідкісних та цінних видань у Центральній науковій бібліотеці  Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Це  видання, що побачило світ більше 100 років тому, було даниною пам’яті відомого фотографа Йозефа Целестиновича Хмелевсього геніальному письменникові, народженому на полтавській землі – Миколі Васильовичу Гоголю, ім’я  якого назавжди закарбоване золотими літерами  на скрижалях історії людства.
Йозеф Целестинович Хмелевський, уродженець Варшави, один з  визнаних у світі класиків фотомистецтва, своє свідоме життя провів у українському місті Полтава. Автор альбому зібрав унікальні матеріали  стосовно біографії  великого письменника, землі на якій він народився.  У передмові до  свого видання Й. Ц. Хмелевський писав:  „Местности и обстановку, драгоценные для биографии Гоголя, читатель найдет здесь, закрепленными  при помощи света – почти в таком же виде, как они представлялись  взгляду нашeго великого писателя ”. За словами Й.Ц.Хмелевського,  він мав честь бути особисто знайомим з живими на той час родичами М.В.Гоголя. На превеликий жаль, багато з того, що було зафіксовано на сторінках альбому, не збереглося до нашого часу.
Альбом був виданий в обмеженій кількості примірників. Знімки були відтворені в найкращих на той час закордонних майстернях за допомогою фототипії й геліогравюри. У силу своєї унікальності і неповторності матеріалу  він назавжди залишиться одним з найважливіших джерел як про самого Миколу Васильовича Гоголя,  так і про землю, на якій він народився.  Сьогодні альбом Й.Ц. Хмелевського „Гоголь на Родине”  бібліографічна рідкість.

 У 2009 р. побачило світ репринтне видання альбому ”Гоголь на Родине”/ „Гоголь на Батьківщині” у видавництві „САГА„   за сприяння Полтавської обласної державної адміністрації,  Полтавського  краєзнавчого музею, завдяки зусиллям та допомозі багатьох добрих  людей та організацій. Тираж альбому - 260 примірників. Видаючи цей альбом, наші сучасники віддають шану як одному з найгеніальніших письменників світу, так і  його щирому шанувальникові  Й. Ц. Хмелевському. 

Видання розраховане на широке коло читачів, шанувальників фотомистецтва, працівників музеїв та бібліотек, колекціонерів, букіністів, усіх, хто цікавиться історією рідного краю, прихильників творчості геніального М.В. Гоголя.

Учасники презентації зможуть ознайомитися  також з оригіналом альбому „Гоголь на Родине (издание И. Ц. Хмелевского в Полтаве, 1901 г.)”, а також з виставкою  унікальних  видань безсмертних творів Миколи Васильовича Гоголя з фондів Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна.

Планується участь у презентації Генеральних консулів Польщі та Росії, представників Харківської та Полтавської обласних та міських адміністрацій, видавництва „САГА”, творчої інтелігенції міста, представників засобів масової інформації.
Початок презентації о 16. 00, ЦНБ (9-й поверх). 
Заходи